:. Aktuality
:. Kolibris Cup
:. Kontakt

 
 

MENU

Klub
:: předsednictvo
:: historie
:: úspěchy
:: informace členům
:: týmy seniorské
:: týmy juniorské

Kolibris Cup
:: KC NEW
:: KC 2021
:: KC 2020
:: KC 2019
:: KC 2018
:: KC 2017
:: KC 2016
:: KC 2015
:: KC 2014
:: KC 2013
:: KC 2012
:: KC 2011
:: KC 2010
:: KC 2009
:: KC 2008
:: KC 2007
:: KC 2006
:: KC 2005
:: KC 2004

O curlingu
:: o vzniku curlingu
:: curling na olympiádě
:: curling v čechách

Nabízíme Vám
:: nábor nových členů

CURLING V ČECHÁCH

Curling se objevil již v Československu a to v roce 1990. Začala jej provozovat skupinka nadšenců, kteří si museli sehnat nejen vybavení, ale také zázemí potřebné pro správné a kvalitní provozování tohoto sportu. Zázemí nebylo v skutku tak kvalitní - dalo by se nazývat spíše prozatimní, neboť kvalitního zázemí, v podobě haly na Roztylech, pro českého curlera bylo dosaženo až po 14 letech usilovné práce a snažení.

V začátcích se neshánělo pouze vybavení, ale zajišťovali se registrace svazu, klubů, hráčů. Teprve po ustavení svazu a prvních klubů byla naděje na získání finančních dotací, které vskutku nebylo lehké získat. Curling byl v té době neznámím sportem a nikdo nevěděl co od něj může očekávat do budoucna. Informovanost o tomto, v té době neznámém sportu, mezi veřejností nebyla valná, a tak nabírání nových členů a vytváření členské základny nebylo lehkou záležitostí.

Pro nábor nových hráčů se organizovaly školy pro začátečníky, které byly podporovány ze strany WCF (World Curling Federation - Světová curlingová federace). Ta podávala podporu zejména vysíláním zkušených lektorů z curlingově rozvinutých zemí jako USA, Švédsko či Švýcarsko.

Netrvalo to dlouho a český curling získal útočiště v Praze Vršovicích, kde se další roky hrály veškeré soutěže a turnaje. Ve vršovické hale HASA se hráči zabydleli i díky získanému materiálnímu vybavení v podobě kamenů a strojů na úpravu ledu.

Po relativně krátkém čase se dostavily i první úspěchy na mezinárodní scéně. Český curling začal mít dobrý zvuk v celé Evropě a ECF (European Curling Federation - Evropskou curlingovou federací) začal být považován za perspektivní.

V průběhu let byl Curling medializován nejen na satelitních stanicích, ale také občasnými upoutávkami v České televizi. Tyto snahy o medializaci vrcholí vždy v průběhu OH. Také díky tomu v současné době není nouze o zájemce, kteří by rádi vyzkoušeli, či hráli rekreační curling.

V současné době je pod ČSC (Český svaz curlingu) registrováno více než 350 hráčů, kteří Curling berou jako součást svého života.

České reprezentační týmy se pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde dosahují stále lepších výsledků. Mezi největší dosavadní úspěchy patří i to, že v roce 1994 v Sundsvall ženský tým vybojoval účast ve skupině A a 8.místo. Na mistrovství Evropy ve Flims v roce 1998 získal mužský tým 8. místo v elitní A skupině. V roce 2000 na ME v Obersdorfu vybojoval opět postup do skupiny A mužský tým. V následujícím roce ženský tým opět vybojoval účast v A skupině a v roce 2002, poprvé v dějinách českého curlingu obhájil pozici v elitní skupině A.

Juniorský Curling má ovšem také své velké úspěchy. Juniorky se představili na Mistrovství světa juniorů 1995 v Perthu, kde vybojovaly 9. místo. Nejvýše vystoupali v roce 1999 chlapci na Mistrovství světa juniorů ve švédském Ostersundu, kde vybojovali 7. místo.

České týmy hrají v průběhu roku turnaje po celé Evropě a v poslední době se zapsali nesmazatelným písmem vítězstvím v několika kvalitně obsazených turnajích.

Curling je zimní kolektivní sport, který klade důraz na silové, rozumové a další nejen vrozené schopnosti. V curlingu je hlavní respektovat soupeře a umění přiznat vlastní chybu.

 


reklama

 
internetové stránky curlingového klubu Kolibris - webmaster: Vašek, webdesign: Karel